Türkçe

TKKP Alanya Toplantısı Sonuç Bildirgesi

1661 kez bakılmış
12 Mayıs 2015
11:18

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ PLATFORMU

ALANYA GENEL KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ


Türkiye Kent Konseyleri Platformu 16. Alanya Genel Kurul Toplantısı, Alanya Belediyesi ve Alanya Kent Konseyi ev sahipliğinde 9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleşti.
Toplantı gündemi kapsamında öne çıkan sonuçlar aşağıdaki gibidir;

 

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Süleyman ELBAN yaptığı konuşmada, Türkiye Kent Konseyleri Platformu'nun Yönetmelik kapsamında yapılabilecek değişiklik önerisinin önemli olduğunu vurguladı. Kent Konseyleri önerilerinde uzlaşarak oluşturdukları bir dosyayı Platform’a sundukları takdirde katılımın artması ve sorunların çözümü konusunda işbirliğinin mümkün olduğunu belirterek; konunun takipçisi olmak adına Platform Yürütme Kurulu'nun çalışma yapmasını önerdi.

 

Kent Konseylerinin hukuksal statüsü ile ilgili olarak hukukçularla çalışma yapılması önerildi. Konuyla ilgili olarak Kent Konseyleri’nin çalışmalarını başlatmaları, bu çalışmaları da Platform içerisinde paylaşmaları gerektiği benimsendi.


Kent Konseyleri’nde yerinden yönetim ve doğrudan demokrasinin hayata geçmesi adına mahalle örgütlenmelerinin desteklenmesi, mahalle ölçeğinde gerçekleşecek çalışmalar, forumlar, komiteler, meclisler vb. topluluklar kullanılarak uygulanan örneklerin incelenmesi ve konuyla ilgili olarak yönetmeliğe mahalle örgütlenmelerini destekleyen maddelerin konulması için tasarı hazırlanmasının gerekliliğinin altı çizildi.


Tüm Kent Konseyleri yerel yönetimlerin karar süreçlerine çocuk katılımını sağlamak ve yerel yönetimlerde kendi ilgi alanları konusunda söz sahibi olabilmeleri için çocuk meclisinin mutlaka kurulmalıdır. Çocuk odaklı çalışmalarda çocukların araçsallaştırılmamasına özen gösterilmelidir.


Kent Konseyleri Alanya Engelsiz meclisinin örnek projesinde olduğu gibi ,Engelsiz hayatın sağlanabilmesi adına şehir planlarına yapı ruhsatı verilirken mutlaka engelli erişimine uygun projeler olmasına dikkat edilmelidir. Belediyeler ilgili birimlerinde engelli duyarlılığını yansıtmalı ve Kent Konseyleri de engelli farkındalığını oluşturduğu meclislerinde konunun takipçisi olurken farkındalık çalışmalarına devam edilmesi benimsenmiştir.


Kent Konseyleri platformu paydaşları tüm toplantılarında, Genel Kurullarında çevre ve doğa konusunda farkındalıkla ve hassasiyetle çalışmalar yapmakta olup, yapılan çalışmaları takip etmektedir.
Son yıllarda ülke genelinde rant uğruna verimli tarım arazilerinden,doğal sit alanlarına kadar doğaya ve çevreye ciddi zararlar verildiğini görüyoruz .Türkiye Kent Konseyleri platformu olarak bu konularda bölgesel ve ulusal çapta eylemlerin yapılmasına, Yürütme kurulumuzun Çevre ve Şehircilik bakanlığına bilgi edinme kanunu kapsamında başvuruda bulunması önerilmiş ve platformumuzun Kent Konseyleri bileşenleri olarak Çevre ve doğa duyarlılığımız ülkemizin tüm bölgelerinde gösterilmeye devam edecektir.


Kent Konseyleri Platformu demokratikleşme yolunda ülke demokrasimizin başta yerel yönetimler olmak üzere merkezi yönetimlerde de içselleştirilmesi hususunu önemsemektedir. Bu nedenle ülkemizi şimdiye kadar geriye götüren, halk iradesini yok sayan bir çok acının yaşanmasına ve ağır bedeller ödenmesine sebep olan darbeleri ve darbecileri kınamaktayız.Platform olarak Demokratikleşmeden ve Demokrasiden taraf olduğumuz bilinmelidir.

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
22/09/2018 Gün Ortalama:294  Bugün 33 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.198.205.153