Türkçe

Ayvalık'ın Depremselliği

594 kez bakılmış
16 Ekim 2017
11:32
Ayvalık Kent Konseyi tarafından 9 Ekim 2017 Pazartesi günü Ayvalık’ın Depremselliği Paneli düzenlendi.  Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ve Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu Mimarlık Bölümü’nün de katıldığı panel, Kent Konseyi başkanı Filiz Karayellinin açılış konuşması ile başladı. Tmmob Jeoloji Mühendisleri Odası G. Marmara Şube Başkanı Engin Er, Doç. Dr. Şener Ceryan, Jeoloji Mühendisi Kemal Gökçay Yenigün ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinden Bülent Özgen’in konuşmacı olarak yer aldıkları panelde Ayvalık’ın Depremselliği hakkında önemli bilgiler verildi. 
Panelde Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinden Bülent Özgen deprem simülasyonu sunumu yapıp ‘‘Ayvalık’ın depreme gerçekten hazırlıklı olup olmadığını sorgulamalıyız, halen Ayvalık’ta afet hazırlık planı yok varsa da güncel değil, önemli olan deprem olduktan sonra değil deprem öncesinde gerekli tedbirleri almak. Ben burada deprem konusunda farkındalık yaratmak maksadıyla bu paneli düzenleyen, ev sahipliği yapan Ayvalık Kent Konseyine ve ’’ Ayvalık Belediyesine teşekkür ediyorum’’ dedi.
Doç. Dr. Şener Ceryan Ayvalık için en önemli fa zonunun Edremit fay zonu olduğunu, Edremit fay zonunda 7.1 şiddetinde bir deprem beklendiğini ve bu depremin 10 yıl içinde gerçekleşme olasılığının yüzde 36, elli yıl içinde gerçekleşme olasılığının yüzde doksan olduğu, deniz içindeki faylar konusunda bugüne kadar hiçbir araştırma yapılmadığı ve gerekli zemin araştırma haritalarının bir an önce hazırlanması gerektiği belirtti. 
Diri fay araştırmalarından bahseden Kemal Gökçay Yenigün ‘‘Buraya hangi bilim adamı gelip bu söylenenleri söyleyebildi, Ayvalık’ta hiç fay görebiliyor musunuz ? Ayvalık’ta hiç fay görünmüyor. Havran’dan geçip Gömeç’e giden bir fay görülüyor. Jeoloji Mühendisleri tarafından yapılmış bir çalışma var google üzerinde. Balıkesir fayı yeni bulundu. 92 yılındaki haritada yok. Türkiye’de çalışmalar çok yetersiz. Denizlerde araştırma neredeyse hiç yok. Esas mesela Ayvalıkk kenti alüvyo zemin üzerinde. Bu zeminde oturma ve sıvılaşmaların yerleri mutlaka haritalarda belirlenmeli 1/500 binlik planlar var acaba bunlar bu haritalarda işlenmiş mi? Bunları takip edecek Jololoji Mühendisi Ayvalık Belediyesinde olmalı. Bu zeminlere her bina yapılmaz’’ dedi. 
Panaelin moderatörlüğünü yapan ve soruları yanıtlayan Engin Er ise Tabandan tavana herkesin depreme hazırlıklı olması gerektiğini yoksa bedelinin ağır olacağını belirtti. 
Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
17/11/2018 Gün Ortalama:161  Bugün 220 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.82.93.116