Türkçe

Dünya Barış Günü Nilüfer Kent Konseyi Toplantısı

1136 kez bakılmış
22 Eylül 2016
14:40

Birleşmiş Milletler 21 Eylül tarihini "Dünya Barış Günü" olarak ilan etmiş ve dünyanın birçok ülkesi 21 Eylül tarihini Dünya Barış Günü olarak kutlamaktadır

Bursa Nilüfer Belediyesi ile Nilüfer Kent Konseyi işbirliğinde Nilüfer Belediye Meclis Salonu'nda Kent konseylerinin davet edildiği ve Ayvalık Kent Konseyi olarak bizim de katılım gösterdiğimiz bir çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştayda Ayvalık Kent Konseyi olarak sunduğumuz bildiridir.

 

 

 

Değerli Dostlar,

 

Umut ve umutsuzluğun içiçe yaşandığı günlerden geçmekteyiz. Bir yandan toplumumuzun daha çok özgürlük, daha çok demokrasi ve barış talep ettiği, kadınlarımızın, gençlerimizin ve duyarlı halkımızn başını çektiği toplumsal hareketler umut vermektedir.

 

Öte yandan Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen şiddet haberleri demokrasiye vurulan darbeler, özellikle yurdumuzun doğusunda barışa yapılan suikastlar ve komşu ülkelerdeki çatışmaların içinde bulunmanın verdiği umutsuzluk...

 

Geçmişte çıkarılan kanunların ve yetkililerin söylemlerinin yarattığı umut ve uygulamalardaki umutsuzluk...

 

Samimi olmayan, söylemlerle eylemlerin uyuşmadığı ortamlar daima savaşa gebedir. Savaş tacirleri ve barış düşmanları yanıbaşımızda...

 

Küresel tezgahları açığa çıkartmak ve tuzağa düşmemek elimizde. Yeter ki eylemlerimizi ve manevralarımızı doğru yapalım.

 

Yaşam dinamiktir, mücadelenin kendisidir. Barış birlikte yaşamak ve birlikte mücadele etmek demektir. Toplumdaki bireyler ve dinamikler arasında gelişen adaletsizlik, hırslar ve üstün olma gibi itici güçler, kendinden olmayanı ötekileştiren zihniyet ve oluşumlar uygun ortam bulduğunda savaş haline dönüşür.

 

Barış zaten baştan var olandır. Varolanı korumak ve geliştirmek için mücadele gerekir. Eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi barış için ön koşuldur. Sevgiden uzaklaşıp, kin ve nefret tohumlarının ekildiği toplumlar savaşa mahkumdur.

 

Hak ve hukuk yolunda, fikirsel, ulusal, etnik ve mezhepsel farklılıklara saygılı olunan, hak edene hakkının verildiği bir Dünya'da barış mutlaka gelecektir.

 

 

 

Ayvalık Kent Konseyi Başkanı

Filiz Karayelli

Ad Soyad: Yorum:
E-posta:
Onay kodu:
19/02/2019 Gün Ortalama:376  Bugün 8 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:18.206.175.155